Návštěvníci na telefonu

Vše špatné je pro něco dobré. V souvislosti s epidemií koronaviru a následným uzavřením všech pobytových zařízení a stacionářů pro seniory jsme přemýšleli, jak zůstat s našimi klienty stále v kontaktu a při tom nijak neohrozit jejich zdraví. V té chvíli se zrodila myšlenka Návštěv na telefonu. Tuto službu zajišťuje tým nevidomých a těžce zrakově postižených profesionálů, kteří pracují v přímé péči o klienta a nadále se v problematice péče o seniory průběžně vzdělávají a procházejí odbornými školeními tak, aby byli připraveni na situace, které mohou při péči o seniora nastat.

U telefonické alternativy Návštěv POTMĚ chceme zůstat. Rozšiřujeme tak naši snahu ve zpříjemňování stáří a pomoci vytíženým rodinám.

Naši návštěvníci již dva roky pravidelně docházejí za klienty do jejich domovů i pobytových zařízení a tráví s nimi čas. 

Návštěvy POTMĚ je služba neziskové organizace Spolu s vámi, z.ú., která se dnes týká na 300 000 lidí pečujících o blízkého seniora, inovuje podporu domácí péče o seniory, zaměstnává talentované lidi, kteří vrací seniorům radost do života a pomáhá neformálním pečujícím v produktivním věku, lépe slaďovat pracovní a rodinný život. 

grafický prvek

Jak to funguje?

Vše funguje tak, že si senior či ten, kdo o něj pečuje, objedná na informačním telefonním čísle 739 228 831 návštěvu po telefonu. Koordinátorka s volajícím probere vše potřebné a doporučí vhodného návštěvníka, který se klientovi v jím zvolený čas sám ozve. Služba je pro nové i stávající klienty v současné době zdarma. 

Službu nabízíme i v zařízeních, kam běžně za klienty docházíme. V těchto zařízeních komunikujeme i přes různé moderní technologie (Skype, Messenger), a tak nás klienti můžou i vidět, čímž máme alespoň částečně možnost zachovávat již vzniklé vazby. Na náš popud pak začala mnohá pobytová zařízení pro seniory poskytovat taková internetová setkání i pro rodinné příslušníky klientů. 

foto paní Farská, Alena a fenka Hannah
foto paní Farská, Alena a fenka Hannah

Příběh naší klientky

"Jaruška je mojí klientkou přibližně rok. Spolu jsme se vídaly každý týden u ní doma. Je to dáma s obrovskou energií,, humorem a optimismem. Nyní jsme spolu v kontaktu aspoň přes telefon. Probíráme aktuální dění, včetně toho, co která z nás dvou uvařila nebo upekla. Dost často si taky povídáme o zahrádce. Ráda poslouchám Jaruščiny historky z dob, kdy pracovala jako úřednice u vojáků na letišti. Obě jsme moc rády, že se můžeme alespoň slyšet, ale nemůžeme se dočkat, až se zase setkáme osobně."

Prvním telefonátem bez dřívějších vazeb na konkrétního návštěvníka byla zrakově postižená paní Jana Č 84 z uzavřené oblasti Olomoucka. Našla si nás společně se svým manželem díky zveřejněným kontaktům na zpravodajském portálu ČT 24. 

ikona Důvěra

Jsme čestní za všech okolností. Bezpečí a štěstí se nachází tam, kde mezi lidmi vznikne důvěra a vztah.  

ikona bezpečí

Ctíme důstojnost a bezpečí. Co si na návštěvě povíme, zůstává mezi námi. Pouštíme se jen do nerizikových aktivit.

ikona smysluplnost

Neděláme práci pro práci. Protože i my potřebujeme někdy podporu, vybrali jsme si obor, kde ji můžeme vrátit.

Pravidelně se školíme a prohlubujeme své znalosti a dovednosti, ze kterých mají klienti užitek.

„Jedním z cílů Návštěv POTMĚ je pomoci těm, co pečují o své nejstarší, a dopřát jim chvilku pro sebe bez výčitek, že dali na chvíli přednost sobě."
Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu

Vznikli jsme díky setkání dvou úžasných žen

Petra docházela za babičkou do domova pro seniory, kde měla zajištěnou stravu, péči i potřebné služby. Babičku, která umí 6 jazyků, ale trápilo, že je zapomíná. A trápilo to i Petru. Když se ve Světlušce potkala s nevidomou Alenou, bylo jasné, že ze setkání vznikne něco víc. Peťa obdivovala, co vše Ája dělala – canisterapii pro 96letou paní Evu, pro muže s mentálním postižením i děti. Prostě přinášela lidem dobrou náladu skrze pejska, ale také písně, slovo a někdy i vlídné mlčení. Obě holky napadlo, že by nevidomí nabídli svůj talent, kde je třeba: osamělým seniorům. A tady začíná náš příběh.